Cukrász tanfolyam 2.

Nem-nem! Tudok számolni, a 2. csupán arra utal, hogy tegnap már a 2. óránk volt a Cukrász tanfolyam keretében. Cukrász tanfolyam...no, igen. Mivel már néhány alkalommal volt szerencsém egy-egy estés főző-/csokikurzuson részt vennem, ezért szerettem volna valami hasonló módon tanulni, de akkor ezt már komolyabb keretek között úgy, hogy végzettséget is adjon és alapjaiban ismerjem A szakmát. 
Így határoztam el, hogy belevágok egy tanfolyamba, amely ötvözi a hobbimat, valamint az ismeretek bővítése iránti vágyamat. 

Nagy izgalommal vártam a tanfolyam indulásáról az értesítőlevelet, de ... csak nem jött. A nehézkes kezdetek ellenére (1.5 hónap várakozás, ígérgetés) viszont annál jobb órák következtek, legalábbis eddig ;)

Első óránkon cukrászati alapismereteket vettünk, maratoni óra fél órás szünettel. Az óra interaktívan zajlott.

Második óránkra tegnap került sor, élelmiszeri ismeretek, vagyis tömény kémia :) és biológia. Reggeli izgatottságomnak köszönhetően a bekészített füzetet sikerült itthon hagyni, ami csak a Kálvin térnél realizálódott bennem...kicsit sem voltam elvarázsolt állapotomban. No mindegy! Ezt is megoldjuk, hála a reggel 6-kor nyitó kereskedelmi egységnek. Miután nagy nehezen sikerült megtalálni a helyes termet a portás bácsitól kapott félrevezető információ után, kezdetét vehette a rég nem hallott molekulák felidézése. Tanár Úrról már az elején leszűrtem, hogy nem csak tréfarépát reggelizhetett, de széleskörű tudással is rendelkezik. Ez az óra is maratoninak bizonyult.

Érdekes volt, ahogy lépésről lépésre jöttek elő a régi gimnáziumi kémia órai élmények. A Tanár úr kellemes, leginkább Kulkáéhoz hasonlító hangja és a széles skálán mozgó tudása rendkívüli módon le tudta kötni a figyelmet majd 7 órán keresztül.

Szó esett a szén-hidrátok típusairól, funkcióiról, molekulaszerkezetükről, csak úgy, mint a fehérjékről, zsírokról. Végigvettük a tápcsatornát szakaszonként emésztés és felszívódás szempontjából. Azt is megtudhattuk, hogy a hasnyálmirigynek van belső- ill. külső elválasztású része, ahol a belső elválasztású részek kis különálló szigetecskék formájában (az un. Langerhans-szigetek) helyezkednek el a külső elválasztású részen belül. Ezek a szigetecskék termelik az inzulint, melynek neve ily módon a latin insula szóból származik.

Néhány jó válaszadásomat követően, valamint a szervezet anyaghasznosítását tárgyalva kiderült születési és jelenlegi hosszom, súlyom után már nem tűnt túl személyes infónak megválaszolnom a Hányasod volt kémiából és biológiából kérdéseket:) Úgyhogy jó néhányszor jutott eszembe Halmi Tanár úr és Tölgyesné Tnő és büszke voltam rá, hogy IGEN, vidéki gimnáziumban sikerült elsajátítanom olyan kémiai tudást, amire még ~ 10 évvel később is emlékszem (vagy legalábbis rémlik) :) 

Folytatás következik 2 hét múlva...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése